vitamíny skupiny B. Proč jsou pro naše tělo tak důležité?

Vitamíny jsou obecně přesně ty živiny, které vaše tělo potřebuje ke správnému fungování a zdraví. Určitě jste se s těmito informacemi setkali už dříve, ale opakování ještě nikdy nikomu neublížilo. Vezměte si například vitaminy skupiny B, o kterých víte, že jsou pro vás také dobré. Ale pojďme si o nich říct něco víc, abyste je už nezapomněli doplnit.

V první řadě je důležité vědět, že vitaminy skupiny B pomáhají získávat energii z přijímané potravy. Jsou nezbytné pro metabolismus sacharidů, bílkovin a tuků, které jsou zdrojem energie. Pokud se cítíte unavení, nemáte energii, trpíte migrénami, může být jednou z příčin nedostatek vitaminu B.

Vitaminy skupiny B přispívají také ke správnému fungování nervového systému (zejména vitamin B12). Pomáhají udržovat zdravé nervy a podporují přenos nervových impulzů v těle. To je důležité pro správnou funkci mozku a nervů a také pro udržení dobrého duševního zdraví. 

Ve skutečnosti se jedná o skupinu osmi vitaminů B (jinak nazývanou B-komplex), které mají čísla označující jejich pořadí. Pojďme tedy postupně, abyste přesně věděli, který z nich je pro co určen.

  • Vitamin B1 (thiamin) se stará o přeměnu živin na energii. 
  • Vitamin B2 (riboflavin) udržuje zdravý zrak a pokožku.
  • Vitamín B3 (niacin) se stará o správnou funkci nervové soustavy
  • Vitamin B5 (kyselina pantotenová) podporuje tvorbu hormonů a je nezbytný pro tvorbu cholesterolu.
  • Vitamin B6 (pyridoxin) přispívá k tvorbě červených krvinek.
  • vitamín B7 (biotin) pro zdravé vlasy a regulaci hladiny cukru v krvi.
  • Vitamin B9 (kyselina listová) podporuje dělení a růst buněk – vhodné pro těhotné ženy
  • Vitamin B12 (kobalamin) má příznivý vliv na funkci nervového systému a tvorbu červených krvinek.

Každý z těchto vitaminů B má svou vlastní úlohu, ale společně jako B-komplex mají velký vliv na organismus.

Kde se nacházejí?

B-komplex neboli vitaminy skupiny B lze užívat klasicky v tabletách jako doplňky stravy, ale najdete je také v některých potravinách. Nejvíce vitaminů skupiny B obsahují například pečené maso, maso, ryby, vejce, brambory, ořechy, luštěniny nebo mléčné výrobky.

Kdo by měl užívat vitaminy skupiny B?

Jsem si jistý, že vy také. Každý potřebuje vitaminy skupiny B. A pokud sportujete, dávejte si ještě větší pozor! Ptáte se proč? No, protože mají velký vliv na přenos kyslíku v těle a to má zase velký vliv na váš výkon. Pokud tedy nechcete nadávat, že nemáte dobré výsledky, i když na sobě tvrdě pracujete, pořiďte si vitamíny skupiny B. 

Další články

Čo hľadáte?